Azerbaycan’da, Müslüman karşıtlığı konusunda uluslararası konferans düzenlendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Azerbaycan’da, Müslüman karşıtlığı konusunda uluslararası konferans düzenlendi
Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu: ”İslamofobi eski bir hastalıktır. Bazı Avrupa ülkelerinde tarihi miras olarak günümüze gelmiştir” İslam İşbirliği Gençlik Forumu Başkanı Taha Ayhan: ”Batı’nın iki yüzlü ve çift taraflı tutumunu buradaki tüm uluslararası örgüt temsilcileri ve katılımcılar olarak görüyoruz. Umuyorum ki bir arada yapacağımız mücadelede başarılı olacağız ve İslamofobi’yi yeneceğiz”

BAKÜ (AA) Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, "Spesifik Bir Irkçılık ve Ayrımcılık Biçimi Olarak İslamofobi" başlıklı uluslararası konferans düzenlendi.

Bakü Uluslararası Multikültüralizm Merkezi, Azerbaycan Uluslararası İlişkilerin Analizi Merkezi ve G20 Dinlerarası Forumu tarafından "15 Mart İslamofobi ile Mücadele Uluslararası Günü" dolayısıyla düzenlenen konferansa dünyanın 34 ülkesinden bilim insanları, din adamları ve uzmanlar katıldı.

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos, konferansa video mesaj gönderdi.

Moratinos mesajında, "Müslüman karşıtlığı (İslamofobi) sadece İslam dinine ve Müslüman toplumuna karşı olmak değil, tüm insanlığa ve insan haklarına karşı olmaktır." ifadelerini kullandı.

Konferansta, Müslüman karşıtlığı ile mücadelede farklı yaklaşımlar, Avrupa ülkelerinde Müslüman karşıtlığı, dünya medyasında Müslüman karşıtlığı gibi konularda konuşmalar ve sunumlar yapıldı.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan sorunların da konuşulduğu konferansta, Ermenistan'ın işgal döneminde Azerbaycan'a karşı işlediği suçlar ve yaptığı yıkımlar da anlatıldı.

"Müslüman karşıtlığı eski bir hastalıktır"

Katılımcılardan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, konferans sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Müslüman karşıtlığının tüm dünyayı maceraya sürükleyebilecek bir tehlike olduğunu söyledi.

İhsanoğlu, Batı dünyasında İslam karşıtlığı eğiliminin yeni olmadığını belirterek, "İslamofobi eski bir hastalıktır. Bazı Avrupa ülkelerinde tarihi miras olarak günümüze gelmiştir. Batı dünyasındaki İslam'a karşı, Kur'an'a karşı peygambere karşı, Müslümanlara karşı olan bu düşmanlıklar bizleri rahatsız ettiği gibi bütün dünyayı rahatsız ediyor." ifadesini kullandı.

"İslamofobi'yi yeneceğiz"

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Başkanı Taha Ayhan, dünyada, özellikle de Avrupa'da Müslüman karşıtlığı ve ırkçılık dalgasının yükseldiğini söyledi.

Fransa'da İslam inancına dair emarelerin, kamuda başörtüsünün yasaklandığını hatırlatan Ayhan, "Bunun yeni bir şey olmadığını geçmişten gelen bir kültür olduğunda biliyoruz. Örneğin, Azerbaycan'la çatışmada Ermenistan haksız olmasına rağmen Ermenistan yanlısı yasalar çıkartıldığına da şahidiz. Batı'nın iki yüzlü ve çift taraflı tutumunu buradaki tüm uluslararası örgüt temsilcileri ve katılımcılar olarak görüyoruz. Umuyorum ki bir arada yapacağımız mücadelede başarılı olacağız ve İslamofobi'yi yeneceğiz." şeklinde konuştu.

Kaynak:AA


Yorum Yazın