Arnavutluk Meclisinde, Başbakan Rama hakkındaki gensoru görüşülürken gerginlik yaşandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Arnavutluk Meclisinde, Başbakan Rama hakkındaki gensoru görüşülürken gerginlik yaşandı

TİRAN (AA) Arnavutluk Meclisinde, Başbakan Edi Rama hakkında, muhalefet partisi milletvekillerinin verdiği gensoru önergesinin görüşüldüğü oturumda gerginlik yaşandı.

Gensoru, ABD'de gözaltında bulunan eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilisi Charles McGonigal'ın Başbakan Rama ile yakın ilişkide olduğu ve yolsuzluk iddiasıyla, ana muhalefet partisi Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) milletvekilleri tarafından verildi.

Oturuma Başbakan Rama katılmazken gensoru önergesiyle ilgili sorular Meclis ile İlişkiler Bakanı Elisa Spiropali'ye yöneltildi.

Buna karşı çıkan muhalefet milletvekilleri, kürsüyü kapatarak konuşmaları engellemeye çalıştı.

Spiropali, burada yaptığı konuşmada, Mecliste gerçeklerin konuşulmasının önemini vurgulayarak, muhalefetin, Başbakan Rama'ya yönelik suçlamalarının "siyasi" olduğunu söyledi.

Ne Başbakan ne de herhangi bir Arnavutluk vatandaşına yönelik suçlamaların veya dosyanın olduğuna işaret eden Spiropali, olmamış bir şey için hesap istendiğini belirtti.

PD Milletvekili Luçiano Boçi de Başbakan Rama'dan acilen Meclis oturumuna gelmesini talep ederek durumun gensoru önergesiyle geçiştirilemeyeceğini ifade etti.

Öte yandan, Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla, PD Milletvekili Gazment Bardhi'yi gerginlik sırasında hakaret ettiği gerekçesiyle oturumdan çıkardı.

Başbakan Rama'dan tepki

Başbakan Rama ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Meclisteki gelişmeleri ahlaki, siyasi, seçim umutsuzluğu içerisinde, ifade özgürlüğü, gerçekler ve kamuoyunun kötüye kullanılması olarak nitelendirdi.

Amerikan adaleti tarafından soruşturulan ve kendileriyle hiçbir alakası olmayan bir davayla kamuoyunun aşırı iftirayla manipüle edilmesinin amaçlandığını belirten Rama, ABD ve kurumlarıyla ilişkilerinin her zamankinden daha güçlü olduğunu ifade etti.

Medyaya yansıyan bilgilere göre, Rama'nın eski FBI yetkilisi McGonigal ile görüşmeler gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

ABD Adalet Bakanlığı, eski FBI üst düzey istihbarata karşı koyma görevlisinin, bir Rus oligarkın ABD yaptırımlarını delmesine yardım ettiği gerekçesiyle tutuklandığını ocak ayında bildirmişti.

McGonigal ayrıca kara para aklama, kara para aklamaya teşebbüs, geliri gizleme, yanlış beyan ve belge veya verileri tahrif etmekten suçlanıyor.

Kaynak:AA


Yorum Yazın