Kosova’da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kosova’da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı

PRİZREN (AA) Kosova'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyet Başkanlığının ülkenin güneyindeki Prizren şehrinde konuşlandığı Sultan Murat Kışlası'nda düzenlenen törene, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, KDTP Milletvekilleri Fidan Brina Jılta ile Enis Kervan, Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Recai Yılmaz'ın yanı sıra ülkede görevli Türk kurumlarının temsilcileri, belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Törende, Çanakkale şehitleri için Kur'anı Kerim okundu.

Filizler Atatürkçü Türk Kültür Sanat Derneği üyeleri ve Kosova'nın çeşitli bölgelerinden gelen öğrenciler tarafından şiirler okundu, şarkılar söylendi.

Büyükelçi Angılı ve Bakan Damka, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde birlik ve beraberlik ruhunun önemine ilişkin birer konuşma gerçekleştirdi.

Prizren "Art Theatre" tiyatrosu tarafından "Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Ayrıca Çanakkale'de şehit düşmüş Kosovalılar, Mamuşa ve Dragaş belediyelerinde bulunan Çanakkale şehitler anıtlarında düzenlenen törenlerle anıldı.

Kaynak:AA


Yorum Yazın